Historia firmy

Utworzenie HSBC oparto na jednym prostym pomyśle — miał to być lokalny bank służący międzynarodowym potrzebom.

Nazwa HSBC pochodzi od nazwy jej członka założycielskiego, tj. firmy Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited, założonej w roku 1865 w celu finansowania rozwijającego się handlu pomiędzy Europą, Indiami i Chinami.

Pomysłodawcą utworzenia banku był Thomas Sutherland, Szkot pracujący wówczas dla spółki Peninsular and Oriental Steam Navigation Company. Zauważył on, że w Hongkongu i na wybrzeżu chińskim istnieje duży popyt na lokalne placówki bankowe, dlatego pomógł założyć bank, który w marcu 1865 roku otworzył swoje biuro w Hongkongu, a miesiąc później w Szanghaju.

Wkrótce zaczęto otwierać kolejne oddziały banku, poszerzając zakres oferowanych usług. Od samego początku jego istnienia finansowanie przedsiębiorstw handlowych stało się niezmiennym, rozpoznawalnym aż do dziś atutem banku na polu lokalnym i międzynarodowym. Pod koniec XIX wieku bank był już najważniejszą instytucją finansową w Azji.

W XX wieku pojawiło się wiele wyzwań i zmian, począwszy od konfliktów międzynarodowych, a skończywszy na Wielkim Kryzysie w latach trzydziestych. Do końca stulecia dzięki rozwojowi, przejęciom i dywersyfikacji HSBC przekształcił się z ważnego regionalnego banku w jedną z czołowych organizacji finansowych na świecie.

W roku 1991 HSBC utworzył nową spółkę holdingową, HSBC Holdings plc, która w roku 1992 przejęła brytyjski Midland Bank. Wskutek tego przejęcia bank HSBC przeniósł swoją centralę do Londynu.

W listopadzie 1998 roku bank HSBC poinformował o przyjęciu jednolitej marki. Podjęto decyzję o powszechnym użyciu akronimu HSBC i symbolu sześciokąta w każdym miejscu działalności operacyjnej banku. Celem tego posunięcia była poprawa rozpoznawalności HSBC przez klientów, akcjonariuszy i pracowników tej instytucji na całym świecie.

Charakter banku HSBC ukształtowały liczne doświadczenia. W obliczu zmieniających się okoliczności, takich jak rewolucje, kryzysy gospodarcze, pojawienie się nowych technologii, bank umiejętnie przystosowywał się do nowych warunków. Dzięki temu doskonale radzi sobie teraz z wyzwaniami XXI wieku.

Więcej informacji na temat historii HSBC  można znaleźć na naszej firmowej stronie internetowej. Uwaga: dostępna jest wyłącznie wersja angielska.

W obliczu zmieniających się okoliczności, takich jak rewolucje, kryzysy gospodarcze, pojawienie się nowych technologii, bank umiejętnie przystosowywał się do nowych warunków

Historia firmy HSBC


1865
 
2021

Port w Hongkongu, chiński artysta, wczesne lata 60. XIX wieku

Pracownicy w Fuzhou, Chiny, 1887 r.

Portret Thomasa Jacksona, około 1890 r.

Certyfikat chińskich obligacji kolejowych, 1907 r.

Pracownicy w mundurach wojskowych, pierwsza wojna światowa

Budynek w Hongkongu, 1965 r.

Pamiętnik z obozu więziennego pracownika firmy HSBC, Maksa Haymesa, 1943 r.

Fabryka odzieży w Hongkongu, około 1950 r.

Banknot perski, początek XX wieku

Kasa w Wielkiej Brytanii, około 1970 r.

Biuro HSBC, Nowy Jork, 1999 r.

Lew – symbol firmy HSBC, Londyn, obecnie

< >

Firma Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited została otwarta 3 marca 1865 r. w Hongkongu, a miesiąc później w Szanghaju. Był to pierwszy lokalny bank prowadzący działalność zgodnie z zasadami szkockiej bankowości.

Do 1875 roku firma HSBC była już obecna w siedmiu krajach na terenie Azji, Europy i Ameryki Północnej. Finansowała eksport herbaty oraz jedwabiu z Chin, bawełny oraz juty z Indii, cukru z Filipin, a także ryżu i jedwabiu z Wietnamu.

Do silnego rozwoju banku w 1900 r. przyczynił się Thomas Jackson, co umożliwiło rozszerzenie działalności na teren 16 krajów oraz finansowanie handlu na całym świecie. Kruszce, wymiana towarów oraz bankowość handlowa stanowiły istotny element prowadzonych przez bank interesów.

Na początku XX wieku firma HSBC poszerzyła zakres działań w Azji. Udzielała pożyczek rządom krajowym w celu finansowania projektów z zakresu modernizacji oraz infrastruktury, takich jak budowa kolei.

Z pierwsza wojną światową nadeszły czasy dezorganizacji oraz trudności dla wielu przedsiębiorstw. Jednak do lat 20. XX wieku Azja ponownie zaczęła się rozwijać, powstawały nowe gałęzie przemysłu, a handel produktami, takimi jak guma oraz cyna, rozkwitł.

Lata 30. XX wieku przyniosły recesję oraz zamęt na wielu rynkach. Pomimo tego firma HSBC poprosiła architektów Palmera i Turnera o wykonanie projektu nowego biura centralnego w Hongkongu, wydając im polecenie: „Zbudujcie najlepszy bank na świecie”. Nowoczesny budynek w stylu art-deco został otwarty w 1935 roku.

Podczas drugiej wojny światowej bank musiał sprostać największym wyzwaniom. Pracownicy w Azji wykazali się niezwykłą odwagą w obliczu przeciwności. Wielu z nich zostało jeńcami wojennymi. Tylko oddziały w Londynie, Indiach i Stanach Zjednoczonych były w pełni funkcjonalne.

Pod koniec wojny firma HSBC odegrała kluczową rolę w odbudowie sytuacji ekonomicznej Hongkongu. Jej wsparcie umożliwiło rozwój zarówno znanym, jak i nowym przedsiębiorstwom w Hongkongu.

Do lat 70. XX wieku bank powiększył się poprzez przejęcia innych banków. Firma HSBC zakupiła banki Mercantile Bank oraz The British Bank of the Middle East w 1959 roku. W 1972 roku poszerzono zakres usług o bankowość handlową.

W latach 80. XX wieku firma HSBC kupiła bank Marine Midland Bank ze Stanów Zjednoczonych. W 1992 roku nowo utworzony holding HSBC Holdings plc przedstawił propozycję przejęcia pełnego prawa własności banku Midland Bank z Wielkiej Brytanii. Po przejęciu firma HSBC przeniosła swoją siedzibę do Londynu.

W 1998 bank ogłosił przyjęcie wspólnej nazwy, HSBC, oraz sześciokątnego symbolu we wszystkich oddziałach.

Nasz cel – otwarcie świata nowych możliwości – stanowi podstawę naszych działań. Korzystamy z naszej wyjątkowej wiedzy, umiejętności, szerokiego zakresu doświadczeń oraz perspektyw, by otworzyć klientom świat nowych możliwości.